Produkty

Proč jsou i na motorce důležitá zrcátka

Ačkoliv osobní automobily jsou dnes nejběžnějším způsobem přepravy, zdaleka ne každý je využívá. Z části je to dáno i věkovým limitem, který je potřeba k získání řidičského oprávnění. Část lidí využívá raději motocykly, a to hned z několika důvodů.

Především jsou rychlejší a skladnější. To znamená, že nebudete mít takový problém najít parkování a navíc se snadno propletete kolonou čekajících automobilů. Nehledě na to, že z něj lze dostat mnohem vyšší rychlost. Zde je ovšem nutné poznamenat, že dopravní předpisy platí i pro motocyklisty, což se týká i maximální povolené rychlosti.

motorka1

Je však také pravdou, že vzhledem k malé velikosti a k tomu, že zde řidič sedí prakticky nechráněn, může snadno mít jakákoliv dopravní nehoda mnohem vážnější následky, než je tomu u automobilu. I proto je nutné nezapomínat na bezpečnostní prvky, jako jsou helma či chrániče na kolena a lokty.

Ovšem podobně jako právě automobily, mají i motocykly zabudované prvky, které by nám měly pomoci jezdit bezpečně. Mezi ně patří i zpětná zrcátka. Avšak zatímco u auta máme tři, jedno na každé straně a jedno ve vrchní části předního skla, u motorky najdeme jen dvě. K čemu slouží?

motorka2

Jednoduše řečeno, můžeme se díky nim podívat, co se děje za námi, aniž bychom museli otáčet hlavu a ztratili tak výhled na cestu před sebou. Díky tomu uvidíme, pokud se za námi blíží nějaký vůz, případně pokud nás chce nějaký automobil předjet. K čemu ale slouží jezdcům na motorkách?

Na první pohled by se zdálo, že jsou zde zbytečná. Přeci jen, motorka je podstatně menší a obvykle jezdí rychleji než auto. Bude to tedy spíše ona, která bude předjíždět, než tak, která bude předjížděna. Proč je tedy tak důležité mít výhled vzad?

Právě kvůli předjíždění. Díky tomu totiž budeme vědět, že za námi nejede nikdo, kdo má stejný nápad a komu bychom vjeli do cesty. Zvyšuje to tedy bezpečnost na silnicích, což, jak všichni jistě uznáme, je více než potřeba.