Nezařazené

Závislost na internetu

Internet má pro nás být přínosem, co se týká informací, možného spojení se s přáteli, zábavy např. pomocí on-line her, a také pro většinu z nás je, u někoho se jeho používání může stát závislostí, a i když nejvíce je ohrožena skupina dětí ve věku 12-15 let, týká se to i dospělých lidí.

Není to závislost, která Vám bude ničit zdraví, jako třeba alkohol nebo drogy, je to závislost psychická, může však mít také závažné dopady.
Projevem závislosti bývá velký počet strávených hodin u počítače. Když se závislý člověk nemůže z nějakého důvodu dostat k počítači nebo na síť, můžete u něj pozorovat negativní emoce, jako je neklid, nervozita a nemůže se soustředit na nic jiného.

Tito lidé jednají impulzivně, u některých se mohou objevit vzteklé až agresivní reakce, ale také pocity úzkosti, deprese nebo jiné psychické potíže. Jakmile se přes počítač nebo přes mobil připojí ke svému „zamilovanému světu“, veškeré tyto problémy jako zázrakem zmizí.

Dá se závislosti na internetu „zbavit“?
V první řadě si musí závislý člověk svůj problém uvědomit sám, když mu to bude někdo jen tvrdit, bude oponovat, že v žádném případě závislý není.

Může pomoci pár rad pro zvládnutí závislosti bez pomoci odborníka:
1)Najít si nové koníčky, a věnovat se jim v době, kdy je člověk nejčastěji online. Může pomoci sport, četba, cokoliv, co Vás bavilo dřív.
2)Pomůže stanovit přesnou dobu, kterou může člověk na Internetu strávit, u dětí, pokud u nich máte podezření na závislost, to udělejte v každém případě.
3)Když nad svým online životem člověk ztratí kontrolu, je dobré pokusit se jej zredukovat jen na to podstatné a užitečné (smažte profily na online hrách, seznamkách, sociálních sítích), pokud možno např. používat internet pouze v práci.
4)Jako jedna z největších pomocí může být chodit více ven mezi lidi, najít si přátele i mimo virtuální svět, nebo obnovit stará přátelství, na která člověk ve virtuálním světě zapomněl.

Pokud vše zašlo tak daleko, že vlastní síly k vyřešení problému nestačí, vyhledejte odbornou pomoc psychologa, u dětí je dobré vyhledat odbornou pomoc hned.