Společnosti

Jaké boty si obout?

Nikoho už dnes neudivím zjištěním, že my lidé používáme boty. Že se obouváme, kdykoliv někam jdeme, a i když nikam nejdeme, míváme na nohou alespoň nějaké ty pantofle nebo bačkory, aby nám nebyla od podlahy zima.
A všichni už zřejmě víme i to, že není možné obout si vždy a všude tutéž obuv. Některé boty se přece hodí tam, jiné onam. A to nejen pro svůj typ nebo vzhled, ale i proto, že jsou různé boty vyráběny tak, aby prokazovaly co nejdokonalejší služby v určitém prostředí.

zablácené boty

Je samozřejmé, že nepůjdeme dejme tomu v už zmíněných pantoflích na pochod Praha – Prčice, protože by se nám v nich skutečně jenom obtížně vykračovalo, je normální, že nevyjdeme ven z domu v sandálech, když venku mrzne a je tam sněhu po kolena, a určitě vám nemusím vysvětlovat, proč se nechodí v holínkách na ples a ve střevíčcích do kravína. Prostě jsou všude určité podmínky, a kdo se obuje úměrně těmto podmínkách, vykračuje si daleko pohodlněji a spokojeněji.
A když chce někdo vyrazit do přírody, někam, kde bude dlouhou dobu chodit po neudržovaném a nedokonalém povrchu, měl by mít v ideálním případě trekové boty. Jistě, není to nikým předepsané a nikdo nás nebude třeba v lese pokutovat za to, že tam nejsme v takové trekové obuvi, ale obout si tam něco jiného znamená riskovat, že se nám to vymstí.

boty na horách

Zatímco jsou totiž trekové boty do terénu přímo ideální, zatímco v nich máme nohy v suchu a teple, v jiné obuvi bychom už tak spokojení být nemuseli. A my přece spokojení být chceme, my chceme mít své pohodlí.

A když dnes chceme takové kvalitní obutí mít, není s tím žádný problém. I takové boty se u nás dají snadno pořídit. Dokonce i na výběr mezi nimi máme. Ale ať už si zvolíme ty nebo ony, bude pro nás turistika jednoznačně potěšením. A užijeme si ty krásy, jež nás budou někde v lůnu přírody obklopovat, daleko spíše než ten, kdo vedle nás bude čvachtat v promočených botách a drkotat zuby.