Produkty

Jaké vlastnosti by měl mít písek do bazénové filtrace

Bazén dnes najdeme na mnoha zahradách jak u rodinných domů, tak u chat a chalup. A je to jen pochopitelné, koneckonců ne každému se chce chodit na veřejná koupaliště, ať už přírodní nebo umělá, a mačkat se tam s ostatními lidmi. A že jich tam je, zvláště za horkých dní, hodně, asi není třeba říkat.

Ovšem udržet dostatečnou kvalitu a čistotu vody po celou sezónu není nic jednoduchého. V podstatě jde o neustálý boj s řasami a sinicemi, stejně jako s napadanými nečistotami. Není tedy divu, že jsme vymysleli několik vynálezů, které nám s tímto úkolem mohou pomoci.

bazen4

Jedním z těch zdaleka nejpoužívanějších je filtrační zařízení. To funguje tak, že čerpadlo nasaje vodu z bazénu, prožene ji přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a nakonec ji opět vypustí. Účinnost pak samozřejmě závisí především na použitém médiu.

V současnosti se nejčastěji používá písek, a není divu. Je totiž zdaleka nejlepší v zachytávání nečistot z protékající vody. Avšak ne každý typ může být použit jako písek do bazénové filtrace. Stačí například srovnat ten, který najdeme běžně v pískovně, a ten například ze Sahary. Je jasné, že oba budou mít poněkud odlišné vlastnosti. Co by tedy měl splňovat ideální typ pro tuto funkci?

bazen7

V první řadě by velikost zrn měla být co nejmenší. Díky tomu se totiž maximalizuje plocha, na které se mohou zachytávat nečistoty. To znamená, že bude mnohem účinnější. Také prostor mezi nimi bude tím pádem menší, díky čemuž si poradí i s velmi drobnými nečistotami.

Po namočení by měl pak tvořit kompaktní hmotu, tak jak to známe, když jsme si jako malí stavěli na pískovišti bábovičky. Pokud by tomu tak nebylo, tak by voda odnášela jednotlivá zrnka, a ta by nakonec skončila v bazénu. A to rozhodně nechceme.

Je tedy vidět, že požadavky nejsou zrovna malé. Věřte ale, že když vyberete správný typ, bude váš bazén čistější a bude radost se v něm koupat. A o to tu přeci jde, ne?