Děti

Období vzdoru. Na co se připravit, a jak jej přežít.

Také si někdy říkáte, že vaše dítě nemůže být hodnější? Tak to se připravte na období vzdoru. Jedná se o takovou dětskou pubertu, kdy dítě zkouší, co si může dovolit, a začíná rozumět svým pocitům natolik, aby trval na naplnění veškerých svých potřeb. Nelze přesně říci, kdy se objeví. U některých dětí to může být kolem druhého roku života, u jiných kolem čtvrtého, někdy až v předškolním věku, jindy ve všech případech, a u výjimečných dětí třeba nikdy.

křičící chlapec

TO nevychované dítě

Byla jsem úžasná matka, než jsem měla děti. Toto rčení se hodí na většinu lidí. Také jste někdy viděli uřvané dítě, které se plácalo po zemi, a nad ním stála jeho bezradná matka? Mohlo to být v kavárně, v obchodě, nebo jen na ulici. Možná jste si říkali, že je to nevychované dítě, které matka zřejmě nezvládá. Ale možná šlo jen o období vzdoru. Někteří pak tvrdí, že je nejlepší to vyřešit jednou pádnou přes zadek, jiní zase násilí odmítají. Na některé děti pak nezabírá nic.

naštvané dítě

Na co se připravit?

Přijde to znenadání. Budete právě v obchodě, vybírat potraviny k obědu, a vaše dítko se rozhodne, že chce nějakou sladkost. Když mu ji nepovolíte, nastane řev, vztekání, a možná sebou plácne o zem. Může se to stát na rodinné oslavě, kdy vaše dítko nepochopí, že nesmí strhávat ubrus ze stolu. V autobuse, kdy dítěti dojde trpělivost. Může se to stát kdekoliv, a kdykoliv. Možná si nyní říkáte, že máte řešení, ale je dost možné, že ono řešení zkrátka nezabere. Na každého totiž platí něco jiného, a s velkou pravděpodobností budete muset zkoušet, než na to přijdete.

Tipy a rady?

Neexistuje jediný, univerzální trik, jak situaci zvládnout. Zde je však několik tipů, které dávají matky již odrostlých dětí, které si tímto prošly.

  • Nosit u sebe v sáčku mokrou hubku, a v případě výbuchu vzteku dítěti hubkou umýt obličej.
  • V klidu stát, a počkat, až to přejde. 
  • Začít se vztekat taky, čímž dítěte vyvedete z míry (ačkoliv budete vypadat jako blázen).
  • Pokusit se přesměrovat pozornost dítěte k něčemu jinému.