Společnosti

Výplata aneb z hrubé částky se stane čistá, která nám přistane na účet

Proč je hrubá mzda vyšší a čistá nižší? To je zajímavá otázka, na kterou je jednoduchá odpověď. Hrubá mzda je vždy vyšší. Jedná se o základní částku, ze které teprve bude probíhat celkový výpočet výplaty, čili se jedná o jakýsi základ, ze kterého nám teprve budou sraženy odvody na sociální a zdravotní ze strany zaměstnavatele i z naší konečné výplaty, bude sražena také daň z příjmů 15%, ale například nám přilepší díky slevě na dani na poplatníka, každý měsíc se jedná o určitou částku. Výpočet je poměrně složitý, ale nemusíte ho znát, ani studovat ekonomické školy, abyste si zjistili, kolik v budoucím zaměstnání budete pobírat na výplatu nebo kolik dostanete příští měsíc.
Jednoduchý výpočet se dá provést na internetu, stačí, když do kalkulačky zadáte částky, které víte a ihned uvidíte výsledek.

Jaká bude vaše výplata? To uvádí hrubá a čistá mzda https://www.kalkulackacistemzdy.cz/.

lidé placení

Pod názvem hrubá najdeme právě částku v hrubém, to znamená před zdaněním a dalšími odvody. Čistá mzda pak značí konečnou výslednou částku, která nám bude připsána na účet. Tato základní pravidla platí naprosto vždy. Pod těmito názvy tedy vždy najdete buďto základní sazbu nebo již tu konečnou, která je vám připsána na účet.

Přecházíte ze zaměstnání? Chcete vědět, kolik budete pobírat v nové práci? Vypočítejte si svůj výdělek. Kalkulačka je natolik rozšířená, že její verzi mohou používat i lidé s postižním, invaliditou, můžete do ní zadat slevu na studenta i počet dětí, pokud uplatňujete tento nárok. Prostě počítá se vším.

karta notebook

Nejnižší mzda, kterou v letošním roce 2021 můžete získat, je částka 15 200 Kč hrubého. Jedná se o takzvanou minimální mzdu. Nikdy vám zaměstnavatel na běžný pracovní poměr nemůže zaplatit méně a to za žádnou vykonávanou práci.

Pro rok 2021 se zrušil výpočet, který počítal se super hrubou mzdou. Vláda jej dočasně zrušila kvůli mimořádným opatřením, ale opět bude v následujících letech zaveden, jakmile ho vláda znovu uzákoní.