Www

Zumba – taneční cvičení

Zumba“ zní tak exoticky, jako by měla něco společného s názvem latinskoamerického párového tance „Sambou“ (z portugalského slova „semba“ – božská tanečnice). Samba je známá například z karnevalů, které se konají v Brazílii, v městě Riu de Janeiru, kdy tanečníci a tanečnice tančí v pestrých, až extravagantních krojích.

aerobik_gymnastika

Na webových stránkách Wikipedie se dozvídáme, že tvůrcem Zumby je fitness trenér Alberto „Beto“ Peréz, také choreograf, z Kolumbie. Cvičení Zumby vzniklo v devadesátých letech náhodou, když jel na lekci a zapomněl si s sebou vzít kazetu s hudbou. Napadlo ho, že tedy při hodině pustí cvičencům kazetu, kterou poslouchal při jízdě autem. Měl s ní takový úspěch a klienti si ji oblíbili, že chtěli cvičení ve stejném duchu opakovat i příště. Jednalo se o latinskoamerickou hudbu, jako např. jive, cha-cha, salsa, merengue aj. Byla zde i hudba orientální africká nebo řecká zorba. Když se Alberto „Beto“ Peréz přestěhoval z Kolumbie do Ameriky, založil zde Zumbu Fitness LLC, odkud se rozšířila po celém světě.

Zumba_tanecni_cviceni

 

A jak probíhá samotné cvičení? Na počátku je zahřívací část, která obsahuje prvky aerobiku, aby se svaly připravily na část hlavní – s hlasitou hudbou převážně v rytmu latinskoamerických tanců s určitými standardními kroky pro Zumbu a jejich dalšími variacemi. Ke konci hlavní části je i hudba typu hip hop nebo jiná moderní hudba. Ve třetí části lekce pak probíhá protahování, strečing v pomalém rytmu hudby pro zklidnění. Při Zumbě se necvičí na zemi, ale ve všech částech lekce se cvičí vstoje.

Na internetu je možné vyhledat studia, sportovní haly, tělocvičny, kde se Zumba tančí právě ve vašem městě. Tedy neváhejte a pusťte se do vyhledávání. Plesová sezona se už blíží a vy určitě budete chtít zazářit nejen skvěle padnoucí večerní róbou nebo oblekem, ale také ladnými kroky na parketu.