Móda

Základy šatníku – skutečně základní pro všechny?

Časopisy i jiná média o módě nám několikrát ročně podsouvají rady ohledně budování funkčního šatníku. A často hovoří o “základech šatníku”, které by měl mít ve své skříni každý.

Je ale opravdu každý “každý”? Pokud se zaměříme pouze na ženy, ihned nás napadnou kousky, které spadají do této kategorie – bílá košile, černé kalhoty, sako, černé lodičky, dlouhý kabát. Většinou se jedná o formální oděvy, které obstojí na důležitých schůzkách, pracovních pohovorech, při návštěvě divadel a jiných společenských příležitostech. Co když ale zrovna váš život je úplně o něčem jiném? Je pro vás tak důležité, aby vaše skříň obsahovala černé kalhoty, když si je vezmete jednou za dva roky na nějakou oficiální příležitost?

 

Rudé lodičky

 

Základy šatníku by měly spíše představovat věci, které unosíme. V angličtině se používá pojem cost per wear – tedy cena za jedno nošení.

Našim základem tedy bude oblečen, které ze skříně vytahujeme nejčastěji. Co to konkrétně bude, už záleží na každém individuálně, protože rozdílné nároky na šatník bude mít manažerka, maminka na mateřské, pokladní v supermarketu nebo třeba barmanka v klubu. Také záleží na tom, jestli do práce jezdíme autem, MHD, na kole nebo pěšky. A na volném čase také záleží. Jestli žijeme ve městě a baví nás chodit na koncerty a výstavy, nebo žijeme trochu stranou společnosti a chodíme venčit tři psy.

 

Trenchcoat

 

I tak bychom ale společné jmenovatele pro všechny zmíněné osobnosti našli a těmi budou především kvalitní materiály. Vlněné kabáty, kašmírové či vlněné svetry, bavlněná či bambusová trička, funkční materiály či pevné kožené boty. U spodního prádla záleží na tom, aby drželo tvar, barvu a nežmolkovatělo. Jestli takové prádlo najdete, tak jestli bude z krajky, modalu nebo bambusu už je jen na vaší preferenci. Stejně tak vám nikdo nebude diktovat, zda je lepší do práce nosit velkou kabelku nebo elegantní batůžek. Důležité ale je, aby je obsah nedeformoval, bylo snadné je čistit a aby jste je nosili přes takové kabáty a bundy, u kterých se vám neprodřou či neožmolkovatí namáhaná místa.

Když investujete do kvality, nemusíte pořizovat tolik náhradních kousků – doslova si vystačíte se základem!