Produkty

Co vše by mělo splňovat moderní schodiště

Asi není třeba říkat, že schody se používají již od dávnověku. A není divu – i dnes se jedná o nejlepší způsob, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátké vzdálenosti větší výškový rozdíl. Avšak ačkoliv princip je stejný, je jasné, že moderní schodiště fa-havlicek.cz se od svých předchůdců v mnoha ohledech liší.

Tím hlavním rozdílem je zvýšený důraz, který je kladen na bezpečnost. Té je přizpůsobeno prakticky vše, od výběru materiálu po konstrukci až po fakt, že zábradlí se stalo prakticky nezbytnou součástí. To vše proto, aby se co nejvíce minimalizovalo riziko úrazu.

schody1

K tomu patří i fakt, že rozměry se staly standardizované. Pokud stoupáte po starých schodech v nějaké starobylé budově, jistě si všimnete, jak rozdílné jsou, a to jak svým počtem, tak i rozměry jednotlivých stupňů.

To již dnes neplatí. Byly provedeny výzkumy, aby se našly takové rozměry a takový počet stupňů v každém jednotlivém schodišti, aby toto bylo co nejbezpečnější a nejpohodlnější pro překonávání jak směrem nahoru, tak dolů.

V důsledku toho jsou dnes schody prakticky standardizované. To umožňuje vytvoření svalové paměti, kdy můžeme jít prakticky po jakémkoliv schodišti, aniž bychom se na to museli příliš soustředit. Jistě, rozhodně nám to usnadňuje život, na druhou stranu je fakt, že to může vést postupem času k určité neopatrnosti.

schody2

Je tedy vidět, že se celková situace rozhodně zlepšila. Přesto je potřeba mít stále na paměti, že pád ze schodů stále patří k velmi častým příčinám úrazů. To platí zvláště u těch venkovních v zimním období, kdy se tvoří náledí.

Proto je vhodné stále zachovávat určitou opatrnost při jejich překonávání, a nestydět se použít zábradlí. Kdykoliv se nám totiž může například smeknout noha, a snadno si lze představit, že následky takového pádu by nebyly zrovna příjemné. Proto je rozhodně dobré snažit se mu předejít. Koneckonců, zdraví máme jen jedno.