Problémy s partnerskou intimitou


Intimita ve vztahu je škála věcí, jako je láska, fyzický kontakt, důvěra a náklonnost, která je sdílena s jinou osobou. Je to jeden z nejdůležitějších aspektů vztahu, které lidi spojuje.

„Intimita je emocionální i fyzická, což znamená, že může být sexuální i nesexuální.“

Řešení problémů s intimitou ve vztahu
Intimita je mnohem víc než jen dotyky, líbání nebo držení za ruce. Intimita je také mírou toho jak moc známe toho druhého, lze do ni zařadit i důvěru a porozumění. Intimita je „propojení“ mezi dvěma lidmi. Všichni víme, že když nastane problém s nedostatkem intimity, znamená to trable ve vztahu.
 
Běžné důvody problémů s intimitou ve vztahu
Nedostatek intimity ve vztahu může nastat z celé řady důvodů. A tady jsou ty nejčastější.

Obnovení partnerské intimity

1) Nedostatek komunikace

  • Jak již bylo zmíněno, intimita znamená mnohem víc než jen fyzický kontakt. Ve skutečnosti je podstatná část emocionální. Aby se dva lidé opravdu poznali, musí být komunikace otevřená, transparentní, upřímná a efektivní. Dobrá komunikace je o efektivním naslouchání. Pokud je jeden z páru „uzavřenější“, možná bude muset zapracovat na strategiích, aby byl otevřenější – zatímco druhá osoba by měla být všímavá a poskytnout více prostoru k tomu, aby se druhá polovička otevřela.

2) Deprese, úzkost nebo jiné duševní onemocnění

  • Stav duševního zdraví, jako je deprese nebo úzkost, může ovlivnit pohled člověka na svět a jeho vnímání okolí. A nejen to. Ovlivní to i pocity partnera nebo manžela. Například člověk, který se cítí velmi úzkostný nebo v depresi, si může na svém partnerovi či partnerce vybít nechtěně svůj vztek a vše, co se v něm nahromadilo.

3) Zlost, vztek nebo nedůvěra

  • Hádky a neshody jsou běžnou součástí většiny vztahů. Tyto pocity však obecně pominou a jsou vyřešeny poměrně rychle. Zvažte, zda přetrvávající negativní pocity jako hněv nebo žárlivost zasahují do intimity nebo se stávají rysem vztahu. Pokud ano, bude pravděpodobně existovat motiv a základní příčina, kterou je třeba identifikovat a pochopit.

4) Děti

  • Co by mohlo více reprezentovat intimitu než mít spolu děti? Přesto je být rodičem jednou z nejtěžších prací na světě. Ačkoli jsou děti přirozeným důsledkem zázraků intimity, mohou v některých případech neúmyslně přispět k menší intimitě ve vztahu.

5) Práce nebo jiný závazek mimo domov

  • Pokud jeden tráví více času v práci nebo na pracovních cestách, druhá polovička se může cítit ohrožena tím, že je stavěna na druhou kolej. A tak je třeba nezapomínat, že člověk by měl žít i právě pro osobu, kterou si zvolil a ne jen pro práci. Někteří lidé jsou však natolik zaměření na kariéru, že jim to může překážet v souznění vztahu. 

Obnovení intimity ve vztahu
Jak se říká, na milostné tango jsou potřeba dva. Na řešení problému jsou potřeba dva a často to znamená, aby oba dva v páru k sobě byli naprosto upřímní, otevření a ohleduplní. Existuje několik způsobů, jak k sobě najít zase cestu.

Komunikace a porozumění

1) Zapracujte na svých komunikačních schopnostech

  • Mluvit o problémech je často jednou z nejlepších možných řešení. Když pár mluví o obavách a starostech, může se jim podařit nastolit zase to známé souznění, které poznali na začátku vztahu. Pamatujte, že efektivní komunikace je obousměrná ulice – je třeba naslouchat a mluvit.

2) Umění sebereflexe

  • Je mnohem snadnější cítit se spojený s někým, s kým se nehádáte nebo nesouhlasíte. Schopnost sebereflexe, kdy umíte kontrolovat pocity hněvu a frustrace je dalším klíčem k obnovení intimity. 

3) Společné aktivity

  • Pár, který spolu hraje, zůstává spolu. Najděte si zájmy, které vás oba baví (nemusí to být drahá restaurace nebo večer, protože to může být i jen společné procházení se psem), vytvořte si plány a hlavně se jich držte!

4) Zajděte si do poradny

  • Jít do poradny není nic špatného. Je to jen známka toho, že chcete svůj vztah zachránit, jen nevíte jak na to. A od toho tu jsou manželské poradny. Odborníci na vztahy vám pomůžou překonat nejrůznější konflikty, se kterými se ve vztahu potýkáte.